Bardağı taşıran son damla hangisi? Daha dolu olan bardağı 7 saniyede bulanların zekası dikkat çekiyor…

Testler, bulmacalar hem eğlenceli hem de öğretici aktiviteler. Soruyu doğru çözmeden rahat edemeyenler için de oldukça hırslı bir aktivite. Zeka seviyesi yüksek olanların dikkatleri de oldukça ileri düzeyde oluyor. Gerçek bir IQ testi yapana kadar siz de optik illüzyonlar ile kendinizi test edebilirsiniz.

Her türlü zeka testinin üstesinden gelirim‘ diyorsanız bir de bardağın dolu tarafından bakmaya ne dersiniz? Dört bardak arasında en dolu olanı 7 saniyede bulmaya çalışıyoruz. Zeka seviyenizi bardak üzerinden tahmin etmeye çalışın. Hazır mısınız?

Analitik düşünenler bu test ile zeka seviyelerini belli edecek. Çözümü basit olan bir zeka testi ama yaratıcı düşünmelisiniz.

Daha fazla su olan bardağı bulurken çok eğleneceksiniz. Belki de 7 saniyede bulamayıp çok sinirlenebilirsiniz. Teste başlayalım mı? Sürenizi başlatıyoruz.

7, 6…

Yaklaşın!

A, B, C, D harfleriyle numaralanan bardakların içinde su var. Peki hangi bardaktaki su daha fazla?

A bardağında makas, B bardağında ataş, C bardağında kalemtıraş ve D bardağında kaşık bulunuyor. Su seviyelerine baktığınızdaysa sanki fark yok. Ama birinin içi daha dolu?

İpucu ister misiniz?

Sulardan bir şey anlayamadıysanız içindeki nesnelere daha dikkatli bakın.

Cevabı 7 saniyede bulanları tebrik ediyoruz.

Bardağın dolu tarafını göremeyenleri cevap için aşağıya alalım.

İşte bardakların en dolu olanı…

Tüm bardaklar, suyun içindeki malzemelerle birlikte aynı su seviyesinde. Ancak kütlesi daha az olan nesnenin yani küçük bir ataş olan B bardağının su seviyesi daha çok.

Küçük bir öneri!

Bu görseldeki gibi zeka testlerinde nesnelerin kütlelerine bakmayı unutmamalısınız. Eğer seviyeleri aynı gibi duran nesneler varsa birinde mutlaka daha büyük bir nesne duruyor olmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir