Bu hafta Bitcoin fiyatını etkileyebilecek önemli olaylar

Investing.com – Bu hafta küresel piyasalar için önem düzeyi yüksek makroekonomik veriler açıklanacak. Bitcoin ise veri trafiğinin yüksek olduğu haftaya yatay olarak bekleme modunda başladı.

Geçen hafta kripto paraları etkileyen birçok olumsuz olay yaşandı. Piyasalar üzerindeki baskı hafta sonuna kadar karşılansa da Cuma günü Silvergate olayının büyümesiyle satıcılar piyasada hakim oldu ve Bitcoin, 22.300 dolar seviyesine kadar geriledikten sonra bu noktada bulduğu destekle hafta sonu boyunca sakin bir seyirde yatay hareket etti.

BTC’nin Cuma günkü satıcılı seyri, uzun süredir hisse piyasalarıyla devam eden yüksek korelasyonunun dışına hareket etmesine neden oldu. Öyle ki ABD endeksleri, Cuma günü yönünü yukarı çevirirken ve DXY endeksinde düşüş ağırlıklı seyir devam ederken Bitcoin’in yönünü aşağı çevirdiği görüldü.

Bu haftaya baktığımızda yarın ve Çarşamba günü ABD Fed Başkanı Jerome Powell’ın Senato ve Temsilciler Meclisi önünde yapacağı konuşma, kripto piyasası yatırımcıları tarafından da dikkatle takip edilecek. Zira Powell, Senato ve meclise Fed’in 6 aylık para politikası sunumunu anlatacak. Bu sunumda yatırımcılar, ABD Merkez Bankasının faiz konusunda nasıl hareket edeceğine yönelik ipuçlarını arayacak. Bu arada Fed, 22 Mart’ta faiz kararını açıklayacak ve piyasa beklentisi bankanın 50 baz puanlık artışa gideceği yönünde ağırlık kazanmış durumda.

Haftanın ikinci yarısında ise ABD verilerine Çin ve Japonya’dan gelecek veriler de eklenecek. 9 Mart’ta Çin TÜFE verisi açıklanacak olup ülkenin büyüme hedefini düşürmesi, piyasaları tedirgin eden bir gelişme olarak öne çıktı. Bunun yanında Japonya Merkez Bankası, 10 Mart’ta faiz kararını açıklayacak. Ayrıca haftanın son iş gününde açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdamı, Fed’in faiz kararını etkileyebilecek bir veri olarak merakla bekleniyor.

Tüm bu kritik verilerin haricinde Kripto endüstrisine yönelik riskler de bu haftaya taşınmış durumda. Geçen hafta düşüşü tetikleyen Silvergate’in bu hafta olası bir iflas açıklaması, kripto para piyasalarında yeni bir düşüş dalgası oluşturabileceğine dair görüşler bulunuyor.

Popüler analist Bitcoin fiyatı için kısa vadeli tahminini paylaştı

Twitter’da Bitcoin analistleriyle ünlenen Michael van de Poppe, BTC fiyatıyla ilgili son görüşlerini paylaştı. Van de Poppe, BTC’nin Cuma günkü fiyat düzeltmesinden bu yana sakin seyrine dikkat çekti ve Bitcoin’de düşüşün devam edebileceği uyarısında bulundu.

Bitcoin’in dip testinden sonra tekrar toparlanma aşamasına geçeceğine inanan Michael van de Poppe, 21.500 dolar seviyesine dikkat çekerek bu değerin altında kayıpların hızlanabileceği uyarsında bulundu.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir