‘Çöküş Geliyor’ 2 Yatırım Uzmanı: Altın ve Bunlara Koşun!

Piyasaların önde gelen iki uzmanı Robert Kiyosaki ve Peter Schiff, yakın zamanda yaptıkları açıklamalarda yaklaşan çöküşten kaçınmak için altın ve bu varlıklara işaret etti! İşte detaylar…

Finans uzmanı Robert Kiyosaki: “ABD Dolarının sonu geliyor!”

Kripto para piyasasının yakından takip edilen ismi Robert Kiyosaki, ABD dolarının dünya rezerv para birimi olarak küresel hakimiyetine olası bir son verdi. Uzun bir süredir ABD dolarının büyük değerler kaybettiğini aktaran isim, 21 Mart’ta Youtube üzerinden yaptığı bir yayında, ABD’nin Gresham yasasını kullanarak egemenliğin olası sona ermesine atıfta bulunurken, rezerv para birimi konumu nedeniyle uzun süredir bir ‘zorba’ olduğunu söyledi .

Önde gelen finans uzmanı, “kötü para iyi parayı kovar” diyen Gresham yasasının artık yürürlükte olduğunu kaydetti ve Amerikan Doları’nı “tuvalet kağıdına” benzeterek, bu kötü dönemde yatırımcılara altın, gümüş ve Bitcoin (BTC)’i önererek bu varlıkların “iyi para” olduğunu aktardı. Bununla beraber finans uzmanı Kiyosaki, şu sözleri aktardı:

Amerikan imparatorluğunun sonunu izliyoruz ve Gresham yasası diye bir yasa var. Burada bir kötü para bulunuyor ve buna ABD doları diyoruz. Ben bugün buna tuvalet kağıdı diyorum. Bugün iyi para; gümüş ve altın. Yani Gresham yasası bugün yürürlükte. Amerika, dünyanın en büyük rezerv para birimine sahip olduğu için bir tür “zorbaya” dönüştü.

Bir diğer yandan yaptığı yorumlarda başka para birimiyle işlem yapmayı tercih eden Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi ülkelerdeki büyümeye değinen Kiyosaki, dünyanın Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçek mallar tedarik ederken dolarla işlem yapmaktan bıktığını öne sürdü. Ünlü ismin sözleri şu şekilde:

ABD’nin uzun süredir yaptığı şeyi insanlara tuvalet kağıdı gönderiyorlar ve bize buğday, tahıl yağı, gıda, altın, bitmiş ürünler için gümüş, altın gibi mallar gönderiyorlar. Bütün insanlar Amerika’ya tuvalet kağıdı karşılığında ucuz ya da harika mallar veriyor, bunun sonu geliyor.

Altın tutkunu Peter Schiff, mali kriz uyarısı verdi: “2008’den daha sert olacak!”

Ekonomist ve altın tutkunu Peter Schiff, bu hafta ABD ekonomisine ilişkin görüşlerini bir dizi tweet ile paylaştı. Hükümet “2008 mali krizinden sonra birçok yeni bankacılık düzenlemesi getirdiğinde, şu anda olanların bir daha asla olmayacağına dair bize güvence verildi” sözlerinde bulundu. Ünlü ismin aktardığı sözler ise şu şekilde:

2008 mali krizini yaşamamızın bir nedeni, çok fazla hükümet düzenlemesiydi. Bu yüzden bu kriz daha da kötüleşecek. Bu sefer farklı. 2008 mali krizi başladığında dolar yükseldi ve altın düştü. Bu kez tam tersi… Çünkü yatırımcılar, on yıl önce vurması gereken yüksek enflasyonun şimdi daha da sert vuracağını anlıyor!”

Bir diğer yandan Schiff, Fed’in parasal gevşemesinin geri döndüğünü aktardı. “Geçtiğimiz hafta, Fed’in bilançosu 300 milyar dolar arttı ve 4 aylık QT’yi bir haftada sildi. Ay sonunda bilanço yeni bir zirveye ulaşabilir. Faiz artırımı önemli değil. Banka kurtarmaları sayesinde enflasyon çok daha yüksek” sözlerinde bulunan ismin yorumu, Fed ve ABD hükümetinin geçtiğimiz Pazar başarısız olan Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ı kurtarmak için aldığı önlemleri açıklamasının ardından geldi. Peter Schiff’in sözleri ise şu şekilde:

Fed, enflasyona, oran artışlarına ve sıkılaştırmaya karşı iki yönlü bir savaş veriyordu. Fed şimdi ateşi tersine çevirdi ve agresif bir parasal gevşeme yapıyor. Parasal Sıkılaştırma, enflasyonu düşürmek için tasarlandıysa, gevşeme onu yükseltecektir. Herhangi bir etki parasal gevşeme tarafından fazlasıyla dengeleneceğinden, gelecekteki oran artışları artık anlamsız.

Kriptokoin.com olarak Fed’e olan tepkisini aktardığımız Schiff, yıllardır uyarılarda bulunduğunu ve Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmasının tek yolunun, 2008’den daha kötü bir mali krizin, bankalar veya müşterileri için herhangi bir kurtarma paketi olmaksızın doğal seyrini sürdürmesine izin vermek olduğunu aktarıyor. Bununla beraber büyük bankaları kurtarmak için yapılan eylemlere atıfta bulunarak, “Fed kurtarma paketlerini seçti ve enflasyon mücadelesinden vazgeçti.” sözlerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir