Cumartesi İnsanları’na destek için yapılacak basın açıklaması engellendi, İHD beş saatlik oturma eylemi yaptı

İnsan Hakları Derneği’nin Cumartesi İnsanları’na destek için yapmak istediği basın açıklaması valilik kararı gerekçe gösterilerek engellendi. İHD, beş saatlik oturma eylemi yaptı. 

İHD, 1995 yılından beri Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi İnsanları’na destek amacıyla basın açıklaması yapmak istedi. 

İHD Van Şubesi önünde yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından valiliğin son dokuz haftadır ikişer günlük çıkardığı eylem yasağını gerekçe gösterilerek engellendi. 

Binanın önü polis kalkanlarıyla kapatılınca İHD oturma eylemi yapmaya karar verdi. 

İHD Van Şubesi Başkanı Fırat Durmaz, basın açıklamasının yapılmasına izin verilene dek oturma eylemlerinin yapılacağını açıkladı. Polisin uygulaması alkışlarla ve oturma eylemiyle protesto edildi. 

Oturma eylemi beş saatin ardından sonlandı. 

Duvar’dan Kadir Cesur’un haberine göre; oturma eylemine Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Sinan Çiftyürek de katılarak destek verdi. HDP, DBP ve Yeşil Sol Parti’nin il ve ilçe yöneticileri de eyleme destek olmak için şube binasına geldi.

“Böyle bir tecrit kabul edilemez”

Durmaz, “Cumartesi İnsanları’nın hak ve hukuk mücadelesinin sesini yükseltmek amacıyla yapmak istediğimiz bu basın açıklamalarının tamamı engelleniyor. Bu hafta yine basın açıklamamızı okumak isterken, kolluk güçleri bize engel oldu. Derneğimizin önünü işgal ettiler. Basın açıklamamızı okumamıza engel oldular. Bize uygulanan keyfi muamelenin bir göstergesi olarak ‘Şov yapmayın, sesinizi yükseltmeyin. Ya binanızın içinde okuyun ya da okumayın’ diyorlar. Böyle bir müdahale, böyle bir tecrit, böyle bir işgal, derneğimiz tarafından asla kabul edilemez. Bu yüzden basın açıklamamızı okumadık ve süresiz oturma eylemimizi başlattık” dedi.

“Cumartesi Anneleri, Galatasaray Lisesi’nin önünde sadece demokratik tepkilerini dile getirecekler”

Çiftyürek, şunları söyledi:

“Barış Anneleri’nin ve Cumartesi Anneleri’nin eylemlerini, demokratik tepkilerini, acılarını dile getirmelerine ilişkin engellemeleri kınıyoruz. Bu tutum kabul edilemez. Cumartesi Anneleri, 966 haftadır acılarını dile getiriyorlar. Kimi kardeşinin, kimi oğlunun, kimi kızının, kimi babasının bir mezarını bulmak istiyor. Bu bile onlara çok görülüyor. Cumartesi Anneleri, Galatasaray Lisesi’nin önünde sadece demokratik tepkilerini dile getirecekler. Bir kez daha Türkiye ve dünya kamuoyuna ‘Bizim evlatlarımızın akıbetleri hakkında bize bilgi verin’ diyecekler. Bundan daha demokratik bir tepki olabilir mi? Bunun dile getirilmesi bile engelleniyor. Son birkaç aydır adeta sistemik hale getirildi. Cumartesi Anneleri ters kelepçelerle gözaltına alınıyor. Bu ters kelepçe insanlık suçudur. İçişleri Bakanı’na buradan çağrıda bulunuyoruz. Siz bazı anneleri bilinçli olarak bir siyasi partinin önüne götürüyorsunuz, onlara çadır açıyorsunuz, her türlü hizmeti ve desteği veriyorsunuz. Ama öbür taraftan da acısını dile getirmek isteyen bir başka anneye her türlü engeli çıkarıyorsunuz. O da anne, bu da anne.”

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x