Elektrikli otomobil sektörüne ÖTV artışı damgasını vurdu!

Türkiye’de elektrikli otomobillerin satın alımında etkili olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesinde yeni bir değişiklik yapıldı. Elektrikli otomobillerin ÖTV dilimlerini belirleyen kriterlerden biri olan matrahlar, yürürlüğe giren yeni kararla artırıldı.

Özellikle 160 kW’ın üzerinde motor gücüne sahip araçlarda yüzde 50’ye varan ÖTV uygulaması sebebiyle elektrikli otomobillerin fiyatları oldukça yüksek seviyelere çıkabiliyor. Yeni kararla birlikte, bu araçlara uygulanan ÖTV matrahı da artırıldı. Buna göre, 160 kW üzeri motor gücüne sahip araçlarda 750 bin lira olan matrah, 1 milyon 350 bin liraya yükseltildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli II sayılı listede değişiklik yapıldı. Yeni düzenleme, elektrikli otomobil üreticileri için olumlu bir adım olmasa da, vergi gelirleri açısından önemli bir değişiklik olarak görülebilir.

Elektrikli otomobil sektörüne ÖTV artışı damgasını vurdu!

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ve daha fazla kişinin bu araçları tercih etmesi için fiyatların daha makul seviyelere çekilmesi gerekiyor. Ancak, vergi düzenlemelerindeki artışlar, bu hedefe ulaşmayı zorlaştırabiliyor. Bu nedenle, Türkiye’nin elektrikli otomobil pazarının büyümesini hızlandırmak için daha uygun vergi politikaları oluşturması gerekiyor.

Yerli otomobil üreticileri için de bu yeni düzenleme önemli bir etken olabilir. Türkiye’nin yerli otomobil markası TOGG, 2023’de piyasaya sürülecek elektrikli araçlar için yoğun bir şekilde çalışmalar yürütüyor. Vergi düzenlemelerindeki olası artışlar, TOGG gibi yerli otomobil üreticilerinin rekabet gücünü zayıflatabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir