Halk Tv konuğu Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir? Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu kaç yaşında, nereli? Fatih Mehmet Maçoğlu biyografisi!

İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programının bugünkü konuğu Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu oldu. Birçok konu hakkında yorumlarda bulunan Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir, kaç yaşında ve nereli olduğu merak ediliyor.Fatih Mehmet Maçoğlu kaç yaşında, nereli, kimdir soruları araştırılıyor. Halk Tv konuğu Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir? Fatih Mehmet Maçoğlu kaç yaşında, nereli? Fatih Mehmet Maçoğlu biyografisi! Detaylar haberimizdedir…

FATİH MEHMET MAÇOĞLU KİMDİR?

Fatih Mehmet Maçoğlu,20 Aralık 1968 yılında Ovacık, Tunceli’de doğdu. Kürt asıllı, Türk laborant ve Tunceli Belediye Başkanı. 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Türkiye Komünist Partisi’nden aday olarak Ovacık belediye başkanı seçilen Maçoğlu Türkiye’nin ilk TKP’li belediye başkanıdır. Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi (TKP) ile Demokratik Haklar Federasyonu’nun (DHF) seçimdeki ortak adayı idi. Ovacık, Tunceli’ye bağlı Çemberlitaş köyü’nde Alevi Zaza bir ailede doğdu. ilköğrenimini Ovacık YİBO’da, orta öğrenimini Bingöl Sağlık Meslek Lisesinde tamamladı. Meslek yaşamına 1989 ‘da Konya’nın Bozkır ilçesinde sağlık memuru olarak başladı. 1992 ile 2007 yılları arasında Tunceli’nin Pertek ilçesinde görev yaptı. 2006 yılında Çilimli ilçesine atandı fakat bu karar uygulanamadı.[kaynak belirtilmeli] 2007 yılından bu yana Tunceli Devlet Hastanesini Acil Servis bölümünde Sağlık Memuru olarak çalışmaktaydı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üyesi olan Maçoğlu evli 2 çocuk babasıdır.

Ovacık Belediye Başkanlığı

2014 Yerel Seçimleri için kamu görevinden istifa ederek Tunceli’nin Ovacık ilçesinden belediye başkan adayı olmuş ve kazanmıştır.

Rakibi bir önceki belediye başkanı Mustafa Sarıgül (BDP) 2009 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde Ovacık Belediye Başkanı olmak için Cumhuriyet Halk Partisi’nden seçimleri kazanmış ancak Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2013 yılı Temmuz ayında çözüm süreci ve anayasa yapım sürecindeki tutumunu protesto etmek için[9] istifa ederek Barış ve Demokrasi Partisi’ne geçmiştir. 2014 Türkiye yerel seçimlerinde ise Fatih Mehmet Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi’nden aday olmuş ve %36,1 oy[10] alarak Türkiye Komünist Partisi’nden belediye başkanlığı kazanan ilk kişi olmuştur. Maçoğlu devlet hazinesine ait 650 dönüm araziye nohut, kuru fasulye ve patates ektirmiş, yaptığı açıklamada ise elde edilen gelirle ilçedeki yoksul ailelere yardım ettiklerini ve 78 öğrenciye aylık 200 lira burs sağladıklarını söylemiştir.

Tunceli Belediye Başkanlığı

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Komünist Başkan lakabıyla tanınan Ovacık Belediye Başkanı ve TKP adayı Fatih Mehmet Maçoğlu Tunceli’nin yeni Belediye Başkanı seçildi. Fatih Mehmet Maçoğlu Türkiye’nin ilk TKPli İl Belediye Başkanı oldu.

Fatih Mehmet Maçoğlu , Tunceli Belediye Başkanlığını sürdürdüğü sırada 22 Haziran 2020 günü hastanede yapılan koronavirüs testi sonucunda kendisi ve kızına koronavirüs tanısı konmuştur. Bir süre sonra COVİD-19’u yenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x