İngiliz boksör Amir Khan’a doping cezası

İngiliz boksör Amir Khan, Şubat 2022’de Kell Brook ile karşılaştığı boks maçında doping yaptığı gerekçesiyle 2 yıl süreyle men cezası aldı.

19 Şubat 2022’de Brook’a altıncı rauntta yenilen 36 yaşındaki Khan, ardından mayıs ayında emekli olduğunu duyurdu. Emeklilik duyurusu sonrası anti-doping kurallarını çiğnediğini kabul eden Khan, bunu kasıtlı yapmadığını söyledi.

Birleşik Krallık Anti-Doping, Khan’ın kullandığı yasaklı maddenin, ostarinin testosterona benzer etkilere sahip olan bir ilaç olduğunu belirtti. Dünya Anti Doping Ajansı’nın yasaklı listesinde bulunan ilaç, spor dallarında daima yasaklı konumdaydı.

Bağımsız bir mahkeme, Khan’ın iddiasını kabul etti ve 21 Şubat 2022 tarihli yazılı bir kararla “kasıtlı ve pervasız davranış” yerine “katı sorumluluk” gerekçesiyle iki yıllık men cezası verdi. UKAD CEO’su Jane Rumble, “Katı sorumluluk, sporcuların yediklerinden ve bir numunedeki herhangi yasaklanmış bir maddenin varlığından nihai olarak sorumlu olduğu anlamına gelir” dedi.

Khan’a verilen men cezasının, 6 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli sayıldığı ve 5 Nisan 2024’te sona ereceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir