Rapor: Somali’de bir yılda 43 bin kişi kuraklık nedeniyle yaşamını yitirdi

Somali hükümetinin hazırladığı bir rapor, ülkede yaşanan kuraklık nedeniyle 43 bin kişinin 2022 yılında hayatını kaybettiği, hayatını kaybedenlerin yarısının beş yaşının altında çocuklar olduğunu gösterdi.

The Guardian’da yer alan habere göre, Somali hükümetinin yayımladığı çalışma 2022 yılında ülkede 43 bin kişinin kuraklık nedeniyle hayatını kaybettiğini öngördü. Yayımlanan çalışmaya göre ülkede kuraklık nedeniyle hayatını kaybedenlerin yarısı beş yaşının altındaydı. 

Bu yılın ilk altı ayına dair yapılan çalışmalarda ise 34 bin kişinin daha kuraklık nedeniyle yaşamını yitirebileceği belirtildi. 

Pazartesi günü Somali federal sağlık bakanlığı tarafından Unicef ​​ve Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte yayınlanan rapor, Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu ve Imperial College London’daki araştırmacılar tarafından Ocak’tan Aralık’a kadar Somali genelinde geriye dönük ölüm tahminlerine bakan araştırmacılar tarafından derlendi. 

Uzak bölgelere yayılmış bir nüfustan ve yerinden edilmiş yaklaşık üç milyon insandan doğru istatistikler derlemenin zor olduğu belirtilirken en yüksek ölüm oranlarının, kuraklıktan en çok etkilenen Bay, Bakool ve Banadir gibi güney-orta Somali bölgelerinde olduğu düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir