Rönesans’ın Arabeski Ankara’da

Dünyada çok az kişinin çaldığı barok dönemin arpı “Arpa Doppia” yı Türkiye’de çalabilen tek müzisyen olarak bilinen Zeynep Öykü, Türkiye konser turnesine Ankara ile başlayacak. Anlatımlı konser stilinin öncülerinden olan arpist, bu konserde de Elizabeth dönemi İngiltere’si ve John Dowland’ın yaşamına uzanan geçmişte bir kapı aralayacak. Ankara Musa Göçmen Senfoni Orkestrası Salonu’nda 7 Ekim’de 2023’de başlayacak olan turne, 14 Ekim 11. Uluslararası Antakya Film Festivali, 20 Ekim İzmir Aziz Vukolos Kilisesi, 21 Ekim Ayvalık Sanat Fabrikası ve 25 Ekim İstanbul Yeldeğirmeni Sanat Merkezi ile devam edecek. Shakespeare dönemi İngiltere’sinin en önemli bestecilerinden John Dowland’ı konserlerinde derinlemesine inceleyeceğini ve icra edeceğini belirten sanatçı turne hakkında şunları söyledi:

Öykü: “Çağın hastalığı Melankolia”

“16’ncı yüzyılın sonlarında yaşamış olan Dowland, duyguların en acı derinliklerine ulaşan eserleriyle ve sözlerini de kendi yazdığı hüzünlü şarkıları ile biliniyor. Dowland, bir bakıma ‘Rönesans’ın Arabeski’ diyebileceğimiz bu melankolik stilin en büyük öncüsü olmuştu. Elizabeth dönemi İngiltere’sinde hızla artan nüfusa karşılık ekonomik küçülme, ülkede genel bir depresyon haline neden olmuştu. Dönemin doktor ve düşünürlerinin çağın hastalığı olarak nitelendirdiği ‘melankolia’, Shakespeare’in Hamlet karakteri için önemli bir referansı olan ‘The Treatise of Melancholy’ gibi birçok kitapta da incelenmiş ve tedavisi araştırılmıştı. Daha çok entelektüelleri etkileyen bu depresyon hali, bir bakıma da ince bir kişiliğin göstergesi olarak moda olmuştu.

Öykü: “Anlatımlı konser ile zamanda yolculuk”

Konserlerimde dinleyicilere sadece dönemin müziğini dinletmekle kalmayıp, dönemin tarihi, sosyolojisi ve insanların yaşam biçimiyle ilgili bilgiler sunacağım. Anlatacağım hikâyeler ile seyirciyi tamamen içine çeken bir zaman yolculuğuna çıkarmayı planlıyorum. Dönemin müziğini dönemin çalgıları ile tam anlamıyla yansıtmak istiyorum”

Kendi üretimini yaptığı replika İtalyan “arpa doppia”sı ile sahne alacak olan Zeynep Öykü, Dünya’da çok az icracısı olan bu eşsiz çalgıyı ülkemizde icra eden tek sanatçı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x