“Türkiye’nin en önemli sorunu hayat pahalılığı”

Türkiye’de özellikle seçimlerin ardından dövizde tarihi zirvelerin görülmesi, peş peşe gelen zamlar ve yüksek enflasyon etkisini fazlasıyla hissettirirken bu durum kamuoyu araştırma şirketlerinin anketlerine de yansıdı.

ASAL Araştırma Şirketi, Türkiye Siyasi Gündem Temmuz 2023 araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 26 ilde 14-25 Temmuz tarihleri arasında 2 bin 520 kişiyle yapılan ankette katılımcılara açık uçlu olarak “Bugün Türkiye’nin en önemli sorunu ne?” ve “Sizce bugün Türkiye’nin sorunlarını hangi parti çözer?” soruları yöneltildi.

HAYAT PAHALILIĞI İLK SIRADA

Ankete katılan yurttaşların verdiği yanıtlara göre, büyük çoğunluk Türkiye’nin en önemli sorunu “hayat pahalılığı” oldu. İşsizlik 5,2 olurken ‘sorun yok’ diyenlerin oranı 1,4 olarak gerçekleşti.

Ekonomi/Hayat Pahalılığı: Yüzde 68.6
İşsizlik: Yüzde 5,2
Mülteciler: Yüzde 3,5
Eğitim: Yüzde 2,4
Adalet: Yüzde 2,1
Kentsel Dönüşüm: Yüzde 1,7
Sağlık: Yüzde 1,2
Asayiş/güvenlik: Yüzde 0,9
Her şey sorun: Yüzde 4,7
Sorun yok: Yüzde 1,4
Fikrim yok: Yüzde 5,1

ASAL ARAŞTIRMA KİMİN

Anketi yapan ASAL araştırma şirketinin kime ait olduğu konusunda kamuya açık kaynaklarda net bir bilgi bulunmuyor. Şirket, AKP’ye olan yakınlığı ile biliniyor.

Odatv yazarı Hürrem Elmasçı, 2013 yılından beri hizmet veren şirket hakkında genel seçimler öncesi şunu yazmıştı:

Çocuklar beni “zehir hafiye” sanmayınız lütfen. Örneğin, Ak Parti’ye çalışan ASAL şirketinin sahibi kim, bulamadım! Hep AK Parti oylarını yüksek gösteriyor bu şirket…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x