USDT ihraççısı Tether, ilk kez finansal yapısı hakkında bilgi verdi

Investing.com – Kripto piyasasının en büyük sabit kripto para birimi USDT’nin ihraççı şirketi Tether’ın yaklaşık 1,6 milyar dolarlık rezervi olduğunu duyurdu.

CNBC’ye konuşan Tether CTO’su Paolo Ardoino, yılın ilk çeyreğinde 700 milyon dolar kâr beklentilerinin olduğunu söyledi. Bu kâr rakamına göre şirketin toplam fazla rezervinin 1 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Kripto para piyasalarında sabit paralar, Bitcoin ve altcoin ticaretinde piyasanın volatilitesinden korunmak veya işlem stratejisine göre kripto varlıkların satılmasına rağmen  piyasada kalmayı sağlayan son derece önemli varlıklardır. Piyasa sürülmesinden bu yana dolar sabitliğini korumaya başaran Tether ise sabit kripto piyasasının en büyük şirketi olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Sabit kripto para kullanımı arttıkça büyüyen rezerv miktarına bağlı olarak ihraççı şirketler, daha çok göz önünde olmaya başladı. Sabit varlık ihraççılarının sorgulandığı en önemli faktörlerden biri ise tutulan rezervlerin yapısıyla ilgiliydi. Tether, bu konuda eleştirilen en büyük şirketlerden biri. İlk zamanlar rezervlerin sadece dolardan oluştuğunu beyan edeen Tether, son yıllarda rezerv yapısını çeşitlendirerek kısa vadeli hazine kağıdı ve özel sektör varlıklarına sahip olduğunu duyurdu.

Tether, kârını artırmaya devam ediyor

Tether ile ilgili son eleştiri konusu ise rezervlerdeki özel sektör kağıtlarının risk oluşturduğu konusu oldu. Bunun üzerine Tether, bilançosundaki tüm özel sektör kağıtlarını satarak daha risksiz olan hazine kağıtları aldıklarını duyurdu. Son olarak Aralık ayında yayımlanan denetim raporunda şirketin varlıklarının yükümlülüklerden yüksek olduğu tasdik edildi. 

Tether, geçen ay 2022’nin son çeyreği için 700 milyon dolar kâr açıkladı. Tether CTO’su Paolo Ardoino, şirketin ilk çeyrekte 700 milyon dolar daha kâr edeceğini tahmin ediyor. Böylece Tether’in fazla rezervi, bu tahmine göre 1,66 milyar dolara çıkacak ve Tether ilk kez 1 milyar doların üzerinde fazla rezerve sahip olacak.

USDC krizi Tether’a yaradı

Sabit kripto para sektöründe Tether’in en büyük rakibi olan Circle’ın geçen ay yaşadığı kısa süreli kriz, Tether’e yaradı. USDT’nin piyasa değeri, ay başında 71 milyar dolar seviyesindeyken bugün 78,5 milyar dolara yükseldi.

USDC, SVB’nin çöküşüyle birlikte Circle’ın bankada 3,3 milyar doları olduğunu açıklamasının ardından kısa bir süre 1 dolar desteğini kaybetti. Sabitliğin geçici olarak bozulması, USDC’nin piyasa değerinin düşmesine neden oldu.

Yazar: Günay Caymaz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*