13 Wall Street Analisti Altın Fiyatları İçin Tahminlerini Açıkladı!

Altın fiyatları bu hafta birçok kez 2.000 doları aştı. Ayrıca, ABD’li traderların Şükran Günü uyuşukluğundan kurtulup metal piyasalarına dönmesiyle fiyatlar Cuma günü öğleden sonra bu seviyelerde seyretti. Bu sefer piyasa katılımcılarıyla birlikte analistler de yükseliş bekliyor.

Altın fiyatları anketinde boğalar güçleniyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın haftayı 2.000 doların üzerinde kapattı. En son Kitco Altın Anketi’ne göre bireysel yatırımcılar gelecek haftaya her zamanki gibi iyimser giriyor. Piyasa analistlerinin de çoğunluğu yükseliş tarafında onlara katılıyor. Ancak önemli bir azınlık sarı metalin yakın vadeli beklentileri konusunda nötr kaldı. Bu hafta Anket’te 13 Wall Street analisti oy kullandı. Yedi uzman (54) önümüzdeki hafta altın fiyatlarında artış bekliyor. Sadece iki analist (%15) fiyatlarda düşüş öngörüyor. Dört uzman (%31) ise önümüzdeki hafta için altın konusunda nötr kaldı.

Bu arada katılımcılar, online anketlerde 672 oy kullandı. Piyasa katılımcıları geçen haftaki ankette olduğu gibi iyimserdi. 431 bireysel yatırımcı (%64) altının önümüzdeki hafta yükselmesini bekliyor. Diğer 156 kişi (%23) bir kesim ise düşüş öngörüyor. 85 kişi (%13) değerli metalin yakın vadeli beklentileri konusunda nötr kaldı.

Mark Leibovit: Altın fiyatları 2024’de ATH’ı görür!

VR Metals/Resource Letter’ın yayıncısı Mark Leibovit, önümüzdeki hafta için altın fiyatları konusunda yükseliş görüşünde. Leibovit, ABD Doları’ndaki güçlülük ya da zayıflıktan bağımsız olarak yukarı yönlü şüpheye yer vermiyor. Leibovit, 2024 yılında altın için tüm zamanların en yüksek seviyelerini öngörüyor. Ancak altın hisse senetleri için aynı şeyi söylemiyor.

Sean Lusk: Ne olursa olsun altın kazanç sağlayacak

Walsh Trading’de ticari riskten korunma eş direktörü olan Sean Lusk, piyasaların faiz indirimlerinin eli kulağında olduğunu düşünmelerinin hayal ürünü olduğunu söylüyor. Ancak ne olursa olsun altının kazanç sağlamasını bekliyor. Lusk, bazı açıklamaların ardından altın fiyatları için şu seviyelere dikkat çekiyor:

… Bence altın burada biraz hız kazanıyor. Güvenli bir liman, belirsizlik oyunu ve genellikle bu yüzden ralli yapıyor. (…) Teknik tabloda 2.060 dolar civarında güçlü bir direnç var. Pandemiden bu yana 1.730 dolardan 2.070 dolara kadar büyük bir sıkışıklık aşaması yaşandı. 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde, 1.920 doların altında kalırsak, piyasanın kırmakta zorlandığı bir tıkanıklığa girersiniz. 2.100 dolar, 2.075 dolar bu aralığın alt ucu olacak ve 2.160 dolara kadar çıkacak.

Frank McGhee: Altın fiyatları düşecek, çünkü…

Alliance Financial’ın baş değerli metaller satıcısı Frank McGhee, altının aşırı satın alındığını söylüyor. Ayrıca, piyasaların bir dizi önemli faktörü yanlış fiyatlandırdığını düşündüğünü ifade ediyor. McGhee, genellikle altında zayıflığın devam edeceğini düşünme eğiliminde olduğunu belirtiyor. Bu yüzden, rallinin devam etmesini beklemiyor. Bunun sadece önümüzdeki birkaç hafta boyunca devam etmesinin muhtemel olduğunu söylüyor. Bu bağlamda McGhee, şu açıklamaları yapıyor:

Bir gün gelip aniden 50, 60 dolar düşüp 200 günlük seviyeye geri dönmek beni şaşırtmaz. Aşırı alımdayız. Normalde yılın bu döneminde altın fiyatlarını destekleyecek olan mevsimsel faktörler mevcut ortamda daha az rol oynuyor. Tipik olarak, birkaç hafta önceki Hindistan alım sezonu, sonbaharda büyük mevsimsel dönemdir. Ama bence şu anda jeopolitik durum bunun önüne geçiyor. (…) Altın fiyatlarının en azından 1.830 doları yeniden test etmesini ve bunun da en kısa zamanda gerçekleşmesini bekliyorum.

Adrian Day şimdilik nötr kalmayı tercih ediyor

Adrian Day Asset Management Başkanı Adrian Day, altın fiyatları için nötr eğilimini koruyor. Bu konudaki duşunu ise şu şekilde izah ediyor:

Altının 2.000 doları ikna edici bir şekilde aşması konusunda biraz temkinli olmaya devam ediyorum. Ancak bu yaklaşıyor. Bu yıl hala Fed’in sert konuşmayı hedefleyeceği bir Federal Rezerv toplantımız daha var. (…) Fed, başlangıçta belki bilançoda ve daha sonra faizlerde rahatlamak zorunda kalacak. (…) Enflasyonun üstesinden gelinmeden sıkılaştırmanın durdurulması altın için dramatik bir hareket başlatacaktır.

Marc Chandler: Altın fiyatları sınırlı yükseliş görebilir!

Bannockburn Global Forex Genel Müdürü Marc Chandler da altının önümüzdeki hafta boyunca yüksek bir kanalda yatay seyretmesini bekliyor. Bu yüzden Chandler, kendisini temkinli olanlar arasında sayıyor. “Altın geçen hafta bahsettiğim destekten kaydı. Ancak kapanış bazında bunu ihlal etmedi. Ayrıca, 2.000 doların üzerine çıkmaya devam etti,” diyen Chandler, değerli metalin Ekim ayında görülen 2.009 dolarlık yüksek seviyenin altında kaldığını belirtiyor. Buradan hareketle Chandler, şu seviyeleri işaret ediyor:

ABD tahvil getirileri haftanın ilk yarısında yumuşadı ve dolar düştü. Ayrıca, sıçrama yaptığında, yükselişler sınırlı ve düzeltici nitelikteydi. Altında 2.010 dolara doğru sınırlı kazançlar olabilir. Ben 1.970 dolar civarında destek görüyorum.

Darin Newsom: Zaman ve yukarıda alan var!

Barchart.com Kıdemli Piyasa Analisti Darin Newsom, altının gelecek haftaki beklentileri konusunda yükselişte. Analist, Şubat altınının günlük grafiğinde kısa vadeli bir yükseliş trendinde kalmaya devam ettiğini belirtiyor. Ayrıca, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Günlük stokastikler Çarşamba günkü kapanış itibariyle hala %80’lik aşırı alım seviyesinin altında. Bu yüzden, Şubat ayının bir önceki en yüksek seviyesi olan 2.039,70 dolara meydan okuması için zaman ve alan var. Ayrıca, ABD Şükran Günü Tatili gelip geçtikten sonra, Burl Ives’in klasik ‘Silver and Gold‘ şarkısı radyoda neredeyse hiç durmadan çalacak. Bu da yatırımcıları, en azından bundan bıkıp tekrar satışa geçene kadar, alım havasına sokabilir.

Michael Moor: Altın fiyatları için yükseliş potansiyeli var

Moor Analytics’in yaratıcısı Michael Moor, teknik resmin yakın vadede yükseliş eğilimini koruduğunu söylüyor. Moor, şu seviyelere bakıyor:

1.984,6 doların üzerindeki işlem (-1 tik/saat) iyi bir güç uyarısı veriyor – 25,2’ye ulaştık. Bunun ötesinde 30 dolar (+) daha potansiyeli var. Eğer makul bir seviyenin altına inersek, ciddi bir baskıya maruz kalabiliriz. Muhtemelen daha düşük zaman dilimli bir yükseliş yapısının ortasındayız.

Jim Wyckoff da yükseliş duruşunu koruyor

Kitco Kıdemli Analisti Jim Wyckoff ise altın fiyatlarının önümüzdeki hafta daha da yükselmesini bekliyor. Wyckoff, “Kısa vadeli teknikler hala boğaların lehine olduğu için sabit-yüksek,” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x