Adana’da ‘Fotoğraf Haftası’ etkinlikleri başladı

AdanaSeyhan Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 100’üncü yılı dolayısıyla düzenlediği Adana Fotoğraf Haftası etkinlikleri başladı. Seyhan Çırçır Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreni, Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, CHP Seyhan İlçe Başkanı Ramazan Atikaslan, Adanalı Gazeteci, Yönetmen Nebil Özgentürk, Portakal Çiçeği Karnavalı’nın fikir önderi Ali Haydar Bozkurt, Türkiye Fotoğraf Federasyonu Başkanı Dr. Sefa Ulukan, fotoğraf sanatçıları ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

‘KENTİN ZENGİN EKONOMİSİ KÜLTÜR SANAT YAŞAMINI BESLEDİ’

Törende açılış konuşmasını yapan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Türkiye’de ilk modern tarımın yapıldığı, ilk modern sanayinin kurulduğu kent olan Adana’nın zengin ekonomisinin kentin kültür sanat yaşamını da oluşturduğunu söyledi. Akay, “Yaşar Kemaller, Orhan Kemaller, Muzaffer İzgüler, Bekir Coşkunlar, Abidin Dinolar bu toprakların bereketiyle ve ekonominin zenginliği, gücüyle, bütün dünyanın tanıdığı, bildiği kişiler oldular” dedi.

‘ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE SANATSAL ETKİNLİKLERE AĞIRLIK VERECEĞİZ’

Adana’nın katma değeri yüksek ürünlere ihtiyacı olduğunun altını çizen Akay, düzenlenen festivallerin kente kattığı değerlere işaret etti. Akay, “İnsanları çeşitli kültürel, sanatsal anlamda besleyebilirsek çok ciddi kazanımlar elde ederiz. Seyhan Belediyesi olarak da hedefimiz öncelikle her alanda üretmek. Zaten bir alandaki üretim sizi başka alanlardaki üretimlere de götürüyor. Ve çeşitli zamanlarda bir şekilde size çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Bir sonraki dönemi büyük ölçüde sanatsal etkinliklerle geçireceğiz ve bunlara ağırlık vereceğiz. Bunları yaptığımız taktirde çok kısa zamanda tersinden ekonomimizi de güçlendireceğiz” diye konuştu.

Portakal Çiçeği Karnavalı’nın fikir önderi Ali Haydar Bozkurt, “Bizim gerçekten çok güzel şeylere hem ihtiyacımız var hem kent olarak Adanalılar olarak bunu fazlasıyla hak ettiğimizi düşünüyorum. Bu kadar çok sanatçısı, sporcusu, bilim adamı, iş adamı, kısaca bu kadar samimiyetle yürekten yaratıcılığı olan insanlar topluğunun olduğu böyle şehirler az bulunur” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf Federasyonu Başkanı Sefa Ulukan da Adana’da fotoğrafçılığın gelişimini örneklerle anlatıp, Adana’nın çok değerli sanatçılar yetiştirdiğini vurguladı.

21 ARALIK’A KADAR DEVAM EDECEK

Konuşmaların ardından Başkan Akay, tamamı Adanalı 100 fotoğrafçının eserinden oluşan “Cumhuriyet’in 100. Yılında 100’ün 100’ü Adanalı Fotoğrafçılar Sergisi” izlenime açıldı. 21 Aralık Perşembe gününe dek devam edecek olan Adana Fotoğraf Haftası etkinlikleri kapsamında fotoğrafın usta sanatçılarının sunumları ve söyleşileri gerçekleştirilecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x