Demirören kaybetti

Demirören Grubu’nun kredi borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na devrettiği İstanbul Kemerburgaz’da bulunan arazi için Ziraat Bankası İBB’den istediği plan değişikliğini alamamıştı.

Bunun üzerine 300 dönümlük golf sahası için Ziraat Bankası’nın İBB’den alamadığı imarı; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vermişti.

İBB devre dışı bırakılarak bu alan 29 Mart 2022 tarihinde bakanlık tarafından “rezerv yapı alanı” olarak ilan edildi ve 26 futbol sahası büyüklüğündeki alan yapılaşmaya açıldı.

Bu plan Kemerköy sakinleri tarafından mahkemeye taşınmış açılan davalarla açılan davalarla imar değişikliği iptal edilmişti.

Ancak 29 Mayıs 2023’te bakanlık bir kez devreye girmiş yapılan plan değişikliği ile alan yine rezerv yapı alanı olarak tanımlanmıştı.

29 Mayıs 2023 onaylı 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama planına karşı bu kez 0 İstanbul Büyükşehir belediyesi iptal davası açmıştı.

Davayı karara bağlayan mahkeme ilgili plan değişikliğini yani arazinin rezerv yapı alanı yapılması kararını bir kez daha iptal etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yrd. Buğra Gökçe söz konusu kararı sosyal medya hesabından şu ifadelerle paylaştı:

“Sevgili İstanbullular size güzel bir haberim var.

? Aşağıdaki arazi Demirören Holding’in kredi borcuna karşılık Ziraat Bankası’na devredilmiştir.

Devirden sonra Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından lüks konut projesi başlatılan arazi bilindiği üzere bölgedeki en önemli yeşil alandır.

Güzel haberden önce küçük bir bilgi ?

? Bu alan 29 Mart 2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (ÇŞİDB) tarafından “rezerv yapı alanı” olarak ilan edildi ve 26 futbol sahası büyüklüğündeki alan yapılaşmaya açıldı.

❗️Bu plan vatandaşlarımız tarafından açılan davalarla İPTAL edildi.

? 29 Mayıs 2023 tarihinde ÇŞİDB tarafından yapılan plan değişikliği ile alan yine rezerv yapı alanı olarak tanımlandı. Böylelikle bölgede plan yapma yetkisi Büyükşehir Belediyemiz’den Bakanlığa aktarılmak istendi.

❗️İBB olarak 29 Mayıs 2023 onaylı 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama planına karşı iptal davası açtık.

Şimdi güzel haber,

⚠️ Açtığımız davaya bakan yetkili mahkeme yaptığı inceleme sonucunda:

▪️Bir alanın rezerv yapı alanı ilan edilebilmesi için kentsel dönüşüm açısından 6306 sayılı kanunda belirtilen niteliğe sahip olması gerektiği,

▪️Alanın rezerv alan olarak ayrılmasının bilimsel olarak mümkün olmadığı,

▪️Dava konusu alanda yapılaşma ile yeraltına sızan su miktarında ve yeraltı suyu seviyesinde azalmalar görülebileceği,

▪️Suların yeraltına sızmamasının hidrolojik dengeyi olumsuz yönde etkileyeceği,

▪️Alanın bir kısmının taşkın riski alanı içerisinde kaldığı,

▪️Rezerv yapı alanı ilan edilmesinin taşkın ve benzeri afetler için katkı sağlayacağı,

hususlarını tespit ederek ilgili plan değişikliğini (yani arazinin rezerv yapı alanı yapılmasını) İPTAL ETMİŞTİR.

? Bu emsal karar ile hem bölgenin ekolojik varlığını korumak için önemli bir kazanım elde ettik, hem de vatandaşlarımızı afet riski ile karşı karşıya bırakan bir düzenlemenin hayata geçmesini engelledik.

İstanbul’umuzun güzelliklerini korumak için emek veren tüm arkadaşlarımızı ve hukukçuları tebrik ediyor; İstanbullulara doğal varlığımızın rant iştahıyla yok edilmediği, doğal, ekolojik zenginliğimizin korunduğu, herkesin tertemiz nefes alabildiği güzel günler diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x