İsrail-Filistin savaşında son dakika: Rehine takası devam ediyor!

SON DAKİKA HABERİ: İşgalci İsrail ile Filistin arasındaki savaşta 4 günlük aranın ilk gününde 13 İsrailli ve 12 Tayland vatandaşı ile 39 Filistinli serbest bırakılmıştı. Ateşkesin ikinci gününde de rehine takası bekleniyor.

  • İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.
  • Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 14 bin 854 kişi öldürüldü.

  • İsrail ile Hamas arasında çatışmalara insani ara verecek uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) yürürlüğe girdi. Uzlaşıya göre çatışmalara 4 günlük insani ara verilecek. Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacak.

İsrail-Filistin savaşındaki son durumu paylaşıyoruz:

13.11: İngiliz The Guardian gazetesinin bildirdiğine göre, Güvenlik kaynakları, Mısır’ın Hamas’tan Cumartesi günü serbest bırakılacak 14 rehineden oluşan bir liste aldığını söyledi.

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentinde 25 yaşındaki Filistinli bir doktoru öldürdü, 2 kişiyi de yaraladı. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 232’ye yükseldi.

12.08: Uluslararası haber ajansına konuşan İsrailli yetkililer, geçici ateşkesin ikinci gününde Hamas’ın elindeki 14 rehinenin serbest kalacağını, 42 Filistinli mahkumun da hapishanelerden dışarı çıkacağını söyledi.

11.55: İsrail’in teröre destekle suçladığı Belçika Başbakanı’ndan Netanyahu’ya yanıt: Sözlerimi okuyun Başbakan Netanyahu. Hala aynı noktadayım. Daha fazla sivil ölmesin.

İSPANYA İLE İSRAİL ARASINDA DİPLOMATİK KRİZ

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in, Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile birlikte İsrail, Filistin ve Mısır’a yaptığı ziyaret sırasında yaptığı açıklamalar, İspanya ve İsrail arasında diplomatik krize neden oldu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’deki katliamı durdurma yönünde açıklamalar yapan De Croo ve Sanchez’i “terörizmi desteklemekle” suçlamış, iki ülkenin İsrail’de görevli büyükelçilerini dün Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Bunun üzerine İspanya da bugün İsrail’in Madrid Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığına çağırarak Netanyahu’nun suçlamaları hakkında izahat talep etti.

10.56: BM Özel Koordinatörü Wennesland, dün İsrail- Hamas arasında başlayan esir takasına ilişkin açıklamasında,“22 Kasım Çarşamba günü üzerinde anlaşılan, 7 Ekim’de Hamas ve diğerleri tarafından kaçırılan 13 İsrailli rehinenin serbest bırakılması ile İsrail hapishanelerindeki 39 Filistinli mahkumun serbest bırakılmasını öngören anlaşmanın bugünkü başlangıcını memnuniyetle karşılıyorum.” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x