Tsunami gibi!

HABER MERKEZİ – İzmir’de önceki akşam fırtına etkili oldu. Taşan deniz suları kaldırımlarla birleşti, iş yerlerini su bastı. Vatandaşlara araçlarını bulundukları yerlerden kaldırmaları için anons yapıldı ve sirenler çalındı.

Karşıyaka’da bir rezidansın kapalı otoparkını su bastı, çok sayıda lüks araç sular altında kaldı. Sokakta mahsur kalan vatandaşlar zabıta kamyonetinin kasasında, güvenli bölgelere taşındı. Bazıları da zodyak botlar ile kurtarıldı. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “deniz kabarması” olarak adlandırılan durumun tsunami etkisi yarattığını ve denizin karadan yüzlerce metre içeriye ilerlediğini belirterek “400 civarı iş yerinde hasar tespiti yapıldı” dedi.

Dev dalgalar

■ Antalya’da da fırtına ağaçları devirirken, Konyaaltı Sahili’nde falezlere çarpan dalgalar 30 metre yükseldi. Fırtına en çok Kaleiçi Yat Limanı’na zarar verdi. Limandaki 28 metrelik tekne ile küçük balıkçı teknesi battı.

■ Muğla Bodrum’da saatteki hızı 85 kilometreyi aşan fırtına nedeniyle bazı tekneler battı, bazıları sürüklenerek karaya oturdu. Gümüşlük sahilinde denizin taşmasıyla işletmeler zarar gördü.

■ Bursa’nın İnegöl ilçesinde bir evin çatısı yaklaşık 100 metre uçurarak yan sokağa düştü. Gemlik’te sahil yolu deniz suyla doldu.

■ Yalova’da taşan deniz, kara ile birleşti. Termal ilçesinde bir evin çatısı uçtu. Çatının parçalarının isabet ettiği iki kişi yaralandı.

■ İzmit Körfezi’nde de şiddetli lodos sebebiyle deniz taştı, Gölcük Halıdere ve Değirmendere sahilinde yüksekliği üç metreyi bulan dalgalar nedeniyle sahil kesimindeki iş kafe ve iş yerlerini su bastı. Yollar sular altında kaldı.

İstanbul’da fırtına

İstanbul’da önceki gün başlayan fırtına dün de sürdü. İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması gibi 114 olaya müdahale edildiği, bazı uçak ve vapur seferlerinin iptal edildiği belirtildi.

İki can kaybı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yurt genelinde etkili olan fırtına nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 4’ü asker 10 kişinin de yaralandığını duyurdu. Konya’nın Akşehir ilçesinde doğa yürüyüşüne çıkan 5 kişinin, yağmur ve fırtınadan korunmak için girdikleri baraka yıkıldı. Göçük altında kalan Selahattin Türk (25), hayatını kaybederken 3 kişi de yaralandı. Sinop’un Erfelek ilçesinde fırtına nedeniyle çöken tahıl ambarının altında kalan Nefize Keserci (77), hayatını kaybetti. Öte yandan AFAD, günboyu 1492 ihbar alındığını açıklayarak, 16 ilde 198 vatandaşın kurtarıldığını bildirdi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x